S7-1200 Programlama'ya Giriş

S7-1200 Programlama Öğretici-(Resimli)

Siemens S7-1200 Programlama Giriş Bölüm-1-Tia-portal Kurulumu ve Lisanslaması

Merhabalar arkadaşlar bugün burada Tia-portal nasıl kurulur, nasıl aktif edilir ondan bahsedeceğiz.Bu seriyi sizlerin destekleriyle beraber yürüteceğiz.

Aşağıda ki linkten siemens sayfasına girebilir oradan indirebilirsiniz.Size daha sonra nasıl kurulur ve nasıl lisanslanır ondan bahsedeceğiz.

Link:https://support.industry.siemens.com/cs/document/109740158/simatic-step-7-(tia-portal)-v14-trial-download?dti=0&lc=en-WW

Kurulumu çok basittir. Genel olarak her şeyi kabul edip kuruluma başlıyoruz.Next diyerek her aşamaları tamamladıktan sonra kurulum bilgisayar hızınıza göre bir sürede tamamlanıyor.Kurulum 30 dk ile 2 saat arası değişebilir.

Simatic EKB -Tiaportal lisanslama

Kurulum tamamlandıktan sonra Sim ekb programı internette arattırıp indirin lisansı o şekilde yapacağız.

Aşağıda bilgisayarınız ihtiyacı olan keyleri otomatik listeleyen ekran karışılıyor.Önce mavi ile işaretlenen yere tıklayın ve İnstall long diyerek lisanslamayı yapalım.

Sim EKB-Tia-portal lisanslama 2

Böylelikle lisanslama işleminin sonuna geliyoruz.Bu işlemi yapmaz isek tia-portal açıldığında Plc seçim ekranında lisans hatası verecektir. Böylelikle lisans işlemini halledip , tia portal öğrenmeye başlayabiliriz.

Öğrenci arkadaşlarımız bitirme projeleri ve tasarım projeleri yapılır. İletişime geçmekten çekinmeyin.Daha önce bitirdiğimiz projeler mevcut. Gerek factorio üzerinden gerek scada programlaması yapılır. osman@aymos.com

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp