S7-1200 PLC Paketleme Projesi

Paketleme Projesi

Bu projede amacımız bant sistemleri ile taşınan ürünlerin günlük stoklarının tutulması ve her kutuya 5 ürünün yüklenmesini sağlamaktır.Basit bir bant sistemi olup geliştirilmeye açık bir projedir.Bu projeyi belki daha kolay veya farklı bir şekilde yapabilirsiniz.Bunu yapan arkadaş bu yolu tercih etmiştir.Bu proje Tia Portal V14 ve PLCSIM V14 ile programlanmıştır.İleride yaptığımız projeleri burada indirme linklerini koyacağız.Bizleri takip etmeyi unutmayın.

a-)Tia Portal PLC-SIM ile 2 Bandlı Paketleme Ünitesi

S7-1200plcsim-paketleme-projesi-2

Günlük veri sayıcı sensörü : Günlük olarak bant üzerinden geçilen malzemeyi sayma işlemi yapan sensördür.

Malzeme sayıcı sensörü : Konveyör bant 1 üzerinden gelen malzemeyi kutuya atan kısımda bulunan sensördür. Bu sensör 5 adet malzeme geçince konveyör bant 1 ‘ i durduruyor.

Kutu Sayıcı Sensörü : Malzeme sayıcı sensöründen 5 adet malzeme kutuya geçtikten sonra konveyörbant 1 durur ve konveyör bant 2 çalışır yeni boş kutu kutu sayıcı sensörünü görünce bant 2 durur ve bant 1 çalışır aynı işlem böylece tekrarlanır.

Konveyör Bant 1 : Malzemeyi kutulara götüren kısımdır burda günlük veri alınır bant 2 ile ters baglantılıdır bant 1 çalışırken bant 2 çalışamaz.

Konveyör Bant 2 : Burda her kutu 5 adet malzeme olduğunu gösterir burdaki sensörde sayıcılara bağlı olarak günlük veri depolar bant 1 ile ters baglantılıdır bant 2 çalışırken bant 1 çalışamaz.

S7-1200plcsim-paketleme-projesi-3

Ünite Çalışması : 1.Bantı çalıştırdığımızda 5 malzeme saydıktan sonra kutu dolar ve kutu sensörü 1 gösterir. Görselde gösterdiği gibi 3 kutu dolmuş ve yüklenmiş yeni kutu dolmaya hazır. 3 kutuda toplam 15 malzeme olması gerekli veri sensörümüz 15 malzemeyi okumuş yeni kutuya şuanda gitmekte olan 1 malzeme olduğunu göstermiş.

PAKETLEME ÜNİTESİNİN TİA PORTAL PROĞRAMI

S7-1200paketleme-projesi-ntw1

Network 1 : 1.bantı çalıştırmak için ve sensörler ve sayıcılardaki belli fonksiyonlara gelince 1.bantın durmasını sağlayan devre

S7-1200paketleme-projesi-ntw2

Network 2: Günlük veri sayıcısını çalıştıran devre

S7-1200paketleme-projesi-ntw3

S7-1200paketleme-projesi-ntw3.1

Network 3 : Malzeme sayma sayıcımız similasyon oldugu için zaman rölesi ile çalıştırıyoruz 25 saniye zaman verip her 5 saniyede bir malzeme sayıcımız +1 ilerliyor 5 oluncada 1.bantı durduruyor.

S7-1200paketleme-projesi-ntw4

S7-1200paketleme-projesi-ntw4.1S7-1200paketleme-projesi-ntw4.2

Network 4 : Zaman rölesi 5-10-15-20-25 arağında oldugu zaman malzeme sayıcımız 5 malzemeye kadar sayıyor Normal projede böyle olmaz ama

PLC-SIM(SİMİLASYON)olduğu için böyle devre denedik.

S7-1200paketleme-projesi-ntw5

Network 5: 2.Bantı çalıştıran devre belli sensör ve sayıcılar fonksiyonlara ulaşınca bantı durduran kontaklar mevcut.

S7-1200paketleme-projesi-ntw6

Network 6 : 2.Bantta bulunan paletleri 3 saniye hareket ettiren zamanlayıcı similasyon olduğu için kutu dolduktan sonra 3 saniye sonra yeni kutu geldiğini varsaydık bunu siz istediginiz süreye göre değiştirebilirsiniz.

S7-1200paketleme-projesi-ntw7

Network 7 :kutu sayıcı devresi günde kaç kutu çıktığını ve malzeme sayıcı ile karşılaştırma yapacagımız bir devre mesela malzeme sayıcıda 15 malzeme çıktıysa 3 kutu sayıcısı olması lazım.

Buraya kadar okuyup ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.Umarım sizlere yardımı dokunmuştur.Daha fazla projenin eklenmesini istiyorsanız paylaşmayı unutmayın.

Arkadaşlarımızın projelerine ve ödevlerine yardımcı olunur.Teknik destek verilir. İletişime geçmekten çekinmeyin.Daha önce bitirdiğimiz projeler mevcut. Gerek factorio üzerinden gerek scada programlaması yapılır. osman@aymos.com

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp