AKILLI OTOPARK PROJESİ ( PLC-SIM )

otopark doluluk sayfa

Projemizin scadasında ilk sayfası Otopark Paneli burada park yerlerinin numaraları , her park yerinde bulunan sensörler vardır bunlar scada panelinde her park yeri numarasının altında ve üstünde uzun bir çubuk halinde gösterilir araç geldiğinde kırmızı yanar , araç olmadığında ise yeşil yanar böylece otoparkta ki boş ve dolu sayıcılarımızda gösterilir. Ve otopark kapıları otopark girişi ve çıkışı vardır bunlar manuel olarak bir birey tarafından butona basıldıktan sonra açılır 5 saniye sonra kapanır.

otopark-projesi-hmi-1

Park alanlarında bulunan sensörler ile araçların kaç dk park alanında kaldıgını ve kaç tl ücret ödemesi gerektigini gösteren scada sayfası. 1.park alanına araç geldiği anda sensör aracı görür ve on durumuna geçer ve zaman başlar ücret tarifesinde belirlenen zaman aralığına göre bir ücret ekrana yazdırılır. Araç park yerinden çıktıktan sonra dakika 0 lanır ama ücret / tl sıfırlanmaz çıkıştaki görevliye ödemeyi yaptıktan sonra görevli ödeme alındı butonuna basar ve ücret tl 0 lanır ve kapı açılır.

akıllı-otopark-projesi-plcsim

PLC-SIM Çalışması

Tia Portal Programı

1.BLOK 1.NETWORK OTOPARK KAPILARI

Giriş kapısının manuel basılıp açılması ve 5 saniye sonra geri kapanması

akilli-otopark-projesi-plc

Çıkış kapısının manuel basılıp açılması ve 5 saniye sonra geri kapanması

akilli-otopark-projesi-plc-2

akilli-otopark-projesi-plc-3

1.park alanı sensörünün araç girince On durumuna geçmesi ve çıktığında off Durumuna geçmesini sağlayan network.

akilli-otopark-projesi-plc-4

1.park alanına araç geldikten sonra zaman rölesi aracın ne kadar kaldığını gösterir. Bu zaman rölesini dk ya çevirmek için hesap makinasına zaman rölesinin “ET” ucuna MD100 atıyoruz. Zaman rölesi araç çıkınca sıfırlancagı için saniyeyi uzun tutup “Q” çıkışının pek bi önemi olmadıgını görüyoruz.

akilli-otopark-projesi-plc-5

Burda zaman rölesinin “ET” ucuna verdigimiz md100 komutunu hesap makinasına IN1 kısmına yazıyoruz burda saliseyi dakikaya çeviriyoruz IN2 ucuna 60.000 yazarsak md104 çıkışı tam 1 dk ya eşit oluyor beklememek için 6000 ne indirdik. MD104 komutu 1 dk ya eşit çıkış verdigini varsayarsak.

akilli-otopark-projesi-plc-6

Burda 0-4 Dk lar arası 0 TL ücret alıncağını yazdık araç geldikten sonra zaman rölemiz çalışıyor ve md104 dakika cinsinden varsaymıştık 0-4 dk arası Move komutu ile MD108 komutu yazdırdık. Bu move çıkışımız md108 scadada ücret/tl Bölümünde gösterilen kısım.

1.park alanı 2.move komutu

Burdada yukarıda anlattığımız gibi md104 zaman rölesini çıkışını hesap makinasından dk ya çevirmiştik onu karşılaştırıcı komutlara yazdık ve 5-14 dk arası 5 tl ekrana yazdır diye md108 komutu kullanıyoruz.

akilli-otopark-projesi-plc-8

akilli-otopark-projesi-plc-9

Network 6 ve 7 de ise aynı işlemleri ücret tarifesine göre devam ettiriyoruz.
akilli-otopark-projesi-plc-10

Burda ise Ödeme butonuna basıldıktan sonra ücret/tl ekranının sıfırlandıgını söylemiştik onu burdaki komutla gerçekleştiriyoruz “md108” çıkışı butona basıldıgında 0 a eşitleniyor elimizi butondan çektigimizde ise herşey eski haline geri dönüyor.

akilli-otopark-projesi-plc-11

Burada ise 1.sayfa scada ekranında gördügümüz dolu boş sayıcının devresi

14 park alanının giriş sensörlerini ve çıkış sensörlerini ayrı bir networkde tek buton halinde paralel bagladık ve Q10.0 Giriş butonlarının çıkışı Q10.7 ise çıkış butonlarının çıkışı

akilli-otopark-projesi-plc-12

Burda sayıcılar – lere yada 14 park alanı üstüne yani 15 den sonrasına çıkmasın diye sayıcı resetleme komutları

akilli-otopark-projesi-plc-14

14 park alanı yaptık ve 1 dolu oldugunda 13 boş göstercek ters orantılı hesap kullandık burada sayıcı hafızası 2 oldugunda 14-2=12 boş göstercektir mw1 boş göstercegi için scadada boş sayısı gösteren kısıma mw1 atıyoruz.

Akıllı otopark projemizin 2 park alanı için kodlarını bitirmiş bulunmaktayız.Sizlerde bu projenin üstüne ekleme yapabilir geliştirebilirsiniz.Projede kullanılanlar S7-1200 yada S7-1500 PLC ve PLC-SIM.

Arkadaşlarımızın projelerine ve ödevlerine yardımcı olunur.Teknik destek verilir. İletişime geçmekten çekinmeyin.Daha önce bitirdiğimiz projeler mevcut. Gerek factorio üzerinden gerek scada programlaması yapılır. osman@aymos.com

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp