Konya Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Nasıldı?Neden Selçuk Konya Teknik Olarak Ayrıldı?

konya-selcuk-logoKonya-teknik-logo

Konya Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Hakkında Bilgiler

  • Neden Konya Teknik Üniversitesi?
  • Neden Selçuk Üniversitesi Konya Teknik olarak ayrıldı?
  • 1.Öğretim mi 2.Öğretim mi?

Öncelikle ben Konya'da yaşıyorum.Konya'da büyüdüm.Babam Elektrik Elektronik mühendisi olduğu için kurulu düzen var diye bu bölümü tercih ettim.Konya da kalma sebebim civar şehirdeki üniversitelerin Selçuğa(şuan Konya Teknik) göre büyük bir artılarının olmamasıydı.Yanlış anlaşılmasın tabi ki Ankara'da çok daha iyi üniversiteler var.Benim aldığım sıralamaya göre yazıyorum. Ben 2014 yılında girip 2018 yılında mezun oldum Selçuk Elektrik Elektronik 2.Öğretime 69 bin civarı bir sıralama ile girmiştim.

Selçuk Mühendislik fakültesi neden Konya Teknik olarak ayrıldı?İleride Selçuk üniversitesinde mühendislik fakültesi tekrar açılabilir onu söylemek isterim.Bir çok ilde mühendisliğe özel teknik üniversiteler olur.İstanbul Teknik , Yıldız Teknik , Eskişehir Teknik ,Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi bir çok üniversite bulunmaktadır.Bunlar diğer üniversitelere göre mühendislik ve teknoloji alanında daha iyi hizmet vermek için kurulmuştur.Konya da bu yüzden kurulmak istendi ve kuruldu.

Yeni yapılacak yer sanayi bölgesinde olduğu için öğrenciler için baya avantajlı bir durum.Buna aşağıda tekrar değineceğim.Konya Teknik Üniversitesi yeni kurulduğu için puanı biraz düşecektir.Buda verdiği eğitimin kalitesinin hala yüksek olup alacağı sıralamanın yüksek olması demektir.Çok iyi bir sıralamanız olması gerekmeyecektir bunun için.

Gelelim Selçuk Elektrik Elektronik (Konya Teknik) eğitimine, ben eğitiminden memnun kaldığımı söyleyebilirim Türkiye şartlarına göre.Çünkü diğer bir çok üniversite de bu düzeyde eğitim verdiği için eğitimini kötü görmek adil olmaz.4 yıl boyunca ellerinden gelen eğitime vermeye çalıştılar alan aldı , alamayan hala mezun olamadı zaten. Selçuk Elk Eltr. labaratuvarlar konusunda yetersiz olduğu düşünüyorum. Labaratuvarlarda ellerinden gelen eğitimi vermeye çalıştılar ama sağlanan imkanın düşük olduğunu düşünüyorum genel olarak. Yazılım konusunda giriş verdiler ben yazılımı çok sevmiştim.Bu alanda ilerlemeyi düşündüm ve bu alanda ilerlemek için halen çalışıyorum.Keşke Bilgisayar okusaymışım dediğim de oldu.Bu yazımıda okumak isterseniz Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Elektrik Elektronik Mühendisliği mi?

Birde 1.Öğretim mi 2.Öğretim mi konusu var.Ben 2.Öğretim okudum.2. sınıf yazından sonra sabahları babamın yanına işe gidiyor akşamları derse geçiyordum.Çok yorucu bir serüvendi. Bu yüzden benim için büyük artı oldu.Şimdi ki Konya Teknik zaten sanayi içinde olduğu için sizlerde bu imkandan yaralanabilirsiniz.Üniversite size sadece bir konunun bir dersin bir mesleğin girişini verir , fazlasını beklemek haksızlık olur. Siz aldığınız dersler üzerinden kendinizin hoşuna gittiği işe part time başlamanızı önereceğim.Konu fazla dağılmadan toplayalım.1.Öğretim size çalışma imkanı vermediği için bir eksi fakat gündüz eğitim daha anlaşılır oluyor buda artısı.2.Öğretim ise dersler 5 civarında başladığı için gün içinde piliniz bitmiş yorgun bir şekilde derse girmiş olabiliyorsunuz buda sizin ders performansınızı etkiliyor.Ama büyük bir artısı olarak ileride meslek sahibi olmak istediğiniz bir alan çalışma saati veriyor sizlere sabah 8.30 dan 15.00 a kadar işte gereken tecrübeyi kazanmış olucaksınız.Belki yorucu olucak ama buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha fazla sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin.

Yazar : Osman Bahadır Aydoğdu

Hakkında : Selçuk Elektrik Elektronik Müh. mezunu.Aymos Otomasyonun Aysoft Bilişim bölümünde yönetici olarak çalışmaktadır.

İletişim : [email protected]

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp