Blockchain Nedir?

block-chain-Nedir

Blockchain olarak biliniyor peki nasıl çalışıyor bu Blockchain teknolojisi ?

Bloklardan oluşan zincir bir yapıda olup bloklar zinciri olarakta diyebiliriz şifrelenmiş işlem takibi olabilen karmaşık bir veritabanı sistemidir. Peki bloklar nasıl oluşur ?

Para transferlerinde her bir transfer bir blok oluşturur Örnek verecek olursak gönderenin adı ve tutarı gibi cüzdan numaraları ve miktarları gibi bilgiler trasferden sonra blok oluşturur sonra bloklar şifrelenir ve asla değiştirilemezler bu bloklar Blockchain tüm ağdaki herkeze dağıtılır ve bu blokları herkez görebilir Blockchain ‘in merkezi olmaması bu teknolojiye dayanır. Bu teknoloji şeffattır isteyen herkez bu blokları internetten indirebilir inceliyebilir.

Yani blockchain Sürekli olarak büyüyen veri kayıtlarının değişikliğe uğramaksızın kullanıcılarına dagınık olarak sunulan veritabanı teknolojidir.

Blockhain hangi sektörlerde ?

  • Uluslararası ticaretin kolaylaştırılması yolunda digital teknolojinin sundugu imkanları kullanan teknoloji devi IBM Avrupa’nın en büyük bankaları arasında bulunan kuruluşlar ile blockchain teknolojisi üzerinden digital ticaret zinciri kurma girişiminde bulunmuştur.
  • Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı Operatörlerinden Maersk Line şirketi uluslararası sularda seyreden gemi ve yüklerin zaman ve maliyettenk kazanmak , sürecin hızlanması ve evrakların prosedüründen kurtulmak amacıyla IBM ile stratejik iş birliği yolunda giderek blockchain altyapısı kullanmaya başlamıştır.
  • Gıda günliğine yönelik tedarik zincirin blockchain teknolojisiyle izlemek için Gıda şirketleri Walmart , Unilever , Nestle , Dole , Kroger gibi şirketlerde Blockchain teknolojisini kullanmaya başlamıştır.
  • Yani nerdeyse hertürlü sektörde işe yarayan bu teknoloji zaman geçtikce hayatımıza giriş yapmaya başladı bile

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp