Kripto Paralardan nasıl Üretiliyor?Madencilik Nedir?Bitcoin Nedir?

Kripto Paralar

Bu paralar tamamen dijital olup sanal para birimidir. Geleceğin parası olarak öne çıksada daha gündelik hayatta

kripto-para-nedir

kullanılması için bayağı bir yol kat etmesi gerekecek. Kripto paraların yıllar geçtikçe kullanıcı sayısı artarken kripto paraların çeşiti de aynı oranda artıyor 2009 da sadece Bitcoin vardı ama 2019 da 5 bine yakın kripto para kullanımda.Herhangi bir fiziksel karşılığı olmayıp banka ve kredi kartları gibi çalışma prensipleri aynıdır.Ancak bir merkezi olmaması bir otoritesi tarafından yürütülmeyen yani merkezileştirilmemiş bir sistem mevcuttur buda sistemi güvenli olmasını sağlıyor.

Kripto paraların tarihi

90’lardan beri dijital para birimleri oluşturmak için bir çok girişimde bulunuldu Flozz,Beenz ve DigiCash gibi sistemler ortaya çıktı ancak sahtekarlık ve finansal sıkıntılardan dolayı başarısız sonuçları verdi.

İlk kripto para birimi olarak bildigimiz kripto paraların 11 yıldır lideri olan Bitcoin 2009 ‘ da Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi yada kişiler tarafından geliştirildi , bu kişiler hayla gizemini korurken yaptıkları bu teknoloji dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanmaya devam ediyor. Açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşılan bitcoin uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşımı platformlarına benzer bir konseple ilerliyor yani Dünyanın yeni teknolojisi Blockchain.

Kripto Paralar Nasıl üretiliyor ? Kripto Para Madenciligi Nedir ?

madencilik

Kripto paraların üretim sınırı vardır dagınık bir veritabanı sistemi üzerinden gerçekleşir üretilen kripto para miktarı

arttıkça kripto paralar üretmek zorlaşır. Üretim işlemi madencilik ile başlıyor fiziksel bir madencilik olmasa bile matematiksel bir kod yada blok çözülmesi gerekiyor. Blok ödülü olarak Bitcoin kayıtlı cüzdana bitcoin hediye ediliyor. Mesela işlemci gücü ve internet baglantınız varsa görevlendirmeksizin madencilik yapabilirsiniz.

Madencilik nasıl İşler ?

Madencilik işlem gücü harcanarak yapılır dünyada en fazla cpu harcanan işlem gücü bitcoin madenciliginde kullanılıyor. 1 blok kırdığınızda yani 1 blok çözdügünüz zaman işlemcinizle 50 bitcoin hediye ediliyor.

Bitcoin fiyatı neden bu kadar yükseldi ?

bitcoin-fiyat

Dünyadaki en büyük Cpu işlem gücüne sahip olan bitcoin madenciligi 2009 da blok başına 50 bitcoin hediye ediyordu Halving olarak tanımlanan blok yarılanması 4 yılda bir olacak şekilde bitcoin veritabanında mevcuttur yani 4 yılda bir blok başına düşen bitcoin hediye adeti yarılanır 2013 de 1 blok karşılığı 50 bitcoin değilde 25 bitcoine düşer 2017 de 12.5 2020 6,25 bitcoin blok başına düşen ödüldür. Satoshi Nakamoto bitcoini ilk tanıttıgında 21 milyon adet sınırlandırıldıgını açıkladı. Madencilik kullanarak 21 milyon adet bitcoin 2140 yılında tamamen çıkarılcagınıda söyledi.

10.000 Bitcoin ile 1 Pizza

2009 ‘ da bitcoin ile yapılan ilk ticaret 10.000 bitcoin ile 1 pizza alınması oldu.

O dönemde 41 dolar olan pizzaya 10.000 bitcoin veren Laszlo ilk bitcoin transferini gerçekleştirdi o zamanlar 1 bitcoin 0.0003 cent ‘ e eşitti. Diger yönden ise pizzacı Jermy aldıgı 10.000 bitcoini bir süre sonra bir kaç yüz dolara bozdurarak tatile gitmiştir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp