Animasyonlu İnteraktif Dijital Kitaplar Çocukların Daha iyi Öğrenmesini Sağlıyor

kindle-1867751_1920

Dijital kitapların sıradan kitaplara göre bir kaç avantajı olabilir.Konu çocukların içerikleri hatırlamaya gelince bu konuda yeni bir araştırma var.

Animasyonlar özellikle interaktif içerikli olanlar hikayenin ayrıntılarının hatırlanmasını önemli ölçüde artırabilir.Ama doğru yapılması gerekiyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Erik Thiessen'den yapılan bir araştırma,sıradan bir hikaye kitabı veya her sayfa için animasyonlu bir kitap okuduktan sonra 3 ile 5 yaş arasında ki 30 çocuğun hatırlanması değerlendirildi.

Değerlendirme sonunda neler hatırladıkları soruldu.Animasyonlu kitap okuyan çocukların hatırma oranı % 15-20 daha fazla olduğu görüldü.Çocuklar öğrenme gelişimi en iyi nasıl gelişir sorunun cevabı gittikçe değişiyor ve daha fazla bilgi ediniyoruz.

Araştırmanın aslından burada bahsedilmiş "explained Thiessen in a CMU news post."

Bu araştırma bütün kitapların animasyonlu olmasını söylemiyor.Geleneksel kitapların her zaman kendi avantajları olacaktır.Çünkü resmi veya animasyonu geçtikten sonra dijital yenilikler pek yardımcı olmaz.

Asıl mesele , dijital kitapların yararlı olabileceğini ve bir çocuk kütüphanesine anlamsız bir katkı olmadığını göstermektedir.Ancak, dijital özelliklerin öğrenmeyi geliştirmek için yapılması ve ayarlanması önemlidir ve bunun tam olarak en iyi nasıl şekilde gerçekleştirildiğini belirlemek için araştırmalar yapılmalıdır.

Çeviren ve Yorumlayan:Osman Bahadır Aydoğdu

Hakkında: Selçuk Elektrik Elektronik Müh. mezunu.Aymos Otomasyonun Aysoft Bilişim bölümünde yönetici olarak çalışmaktadır.

İletişim : [email protected]

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp